Čaj v našich končinách tak nějak zdomácněl a dnes už nenajdeme téměř nikoho, kdo by si ho pravidelně nedopřával. Jeho domovinou je Japonsko, kde si místní z přípravy čaje udělali doslova rituál. V Anglii zase nedají dopustit na silný černý čaj o páté. Jak je to ale u nás? Ve většině případů se spokojíme s pytlíkovou verzí, kterou pořídíme v každém supermarketu. Ovšem čajový znalci pytlíkovou variantu považují za odpad. Na milost berou jen a jedině sypané čaje, ty při správné přípravě dokáží vytvořit opravdu chutnou variantu teplého nápoje. I když se stal čaj velmi oblíbeným nápojem, jen málokdo se dobře orientuje, kdy a jak daný čaj konzumovat. Zatímco ráno je nejlepší na konzumaci černého čaje, večer naopak náš organismus ocení spíše ovocnou variantu tohoto nápoje.
Ranní probuzení s šálkem kvalitního černého čaje
Černý čaj je velmi silný a obsahuje také povzbuzující látku zvanou thein. Ta má pro tělo podobné účinky jako kofein, který je obsažený v kávě, navíc je pro tělo daleko lépe vstřebatelný. Je tedy příhodné ho zařadit hned po ránu, třeba právě místo šálku kávy. Černý čaj se zalévá velmi horkou vodou a louhuje se asi tři minuty.
Po vydatném oběde vsaďte na bylinné čaje
Bylinné směsi jsou skvělou alternativou pro unavenou mysl a tělo. Rozhodně i daleko zdravější a pro tělo snesitelnější než káva. Konzumace bylinných nápojů se doporučuje právě po vydatném obědě, kdy pomohou s lepším trávením. Na podporu trávení je skvělá máta nebo třeba čerstvý zázvor, který tělo zároveň příjemně zahřeje a pomůže při začínajících příznacích chřipky a nachlazení. Od stresu pak zaručeně pomůže výluh z levandule nebo meduňky.
Na noc ovocnou variantu
Na noc vsaďte na ovocné směsi, kterých je na trhu nepřeberné množství. Čajovou směs si však můžete nasušit i sami. Uvidíte, že budete nadšeni.