Jistěže se každý z nás hrozí při myšlence, že bychom do několika desítek let vymizeli. To hrozí asi každého. Budoucnost asi nebude taková, jakou předpovídají filmy, to je jasné. To bychom již dávno měli ty hoverboardy a nosili onu divnou módu jako ze sci-fi filmů z 80. let. Nic z toho se nevyplnilo, dokonce ani rok 2012 nepřinesl žádné nečekané drama, i když mnozí skupovali bunkry ve velkém. Děje se však jedna velmi zajímavá věc, která možná i unikne oku běžného pozorovatele a návštěvníka internetu.
Může za to AI
Od největšího giganta na poli informačních technologií, rozsáhlého impéria, které jistě nemusím představovat, vzešel projekt umělé inteligence, tedy AI (Artificial intelligence). Člověk si říká, co taková umělá inteligence dneska dokáže? No, pravdu říci, nic moc. Dokáže to, co váš počítač, naučí se sama v programu běhat, možná i zvládne odpovídat na jednoduché věty a taky je i tvořit. Zatím se scénář plný duchaplných robotů, co nám budou utírat záchody, nenaplnil. Něco ale vývojáře této AI překvapilo – sama si začala budovat další AI, „vlastní dítě“ dalo by se říct, a to, že se replikuje, no to necháme prozatím stranou. To bychom zasahovali do sfér a témat, kde určitě zasahovat nyní nechceme, avšak co je velmi spektakulární na tomto „dítěti“ je to, že je to mnohem dokonalejší a komplexnější AI než kdy vůbec mohla lidská mysl vymyslet. I když je pravda, že původní projekt byl stvořen, aby reprodukoval a tvořil, nikdo nečekal, že jeho výtvor bude časem tak vynikající a vůbec ve všech ohledech excelující práce – není radno říkat, že porazil veškeré ostatní AI, které vytvořily lidé.
Co teď?
Teď se hlavně začne zkoumat celý ten proces, jak AI vytváří další, jak to vlastně vidí. Tenhle průlom ve světě umělé inteligence může znamenat velký skok pro celý výzkum a může otevřít dosud nevídané dveře do ono vyspělého světa ze sci-fi filmů. A nebo naopak – každopádně doufám, že už budu dost starý na to, aby mi to bylo jedno.