Pokud si chceme založit firmu, pak jednou z prvních věcí, které musíme udělat, je rozhodnout o jejím typu. Zde záleží samozřejmě na tom, který nám bude vyhovovat nejvíce, a který bude nejpohodlnější. O finanční stránce se pak samozřejmě není ani třeba zmiňovat – každý typ má jiný požadovaný základní kapitál.
Jednou z těch, které jsou voleny nejčastěji, jsou bezesporu akciové společnosti. A to především pro relativní jednoduchost svého založení a také kvůli tomu, jak pracují se základním kapitálem. Je proto dobré podívat se, jaká má akciová společnost charakteristika, tedy čím se liší od ostatních.
Hlavním rozdílem je, že zde není jen jeden majitel firmy. Namísto toho o ní rozhodují její akcionáři. Tím se může stát kdokoliv, kdo si podíl ve firmě prostřednictvím akcií koupí. To má výhodu v tom, že za případný krach firmy není zodpovědný jeden člověk. Namísto toho se celý dluh, pokud se nějaký vytvoří, rozdělí mezi jednotlivé podílníky.
Jak ale akcie fungují? Ve skutečnosti poměrně jednoduše. Celý základní kapitál je převeden právě do akcií o určité nominální hodnotě. Ta se samozřejmě postupně mění, v závislosti na tom, jakého zisku či ztráty firma aktuálně dosahuje. A je potřeba říci, že tyto pohyby mohou být u začínajících firem poměrně značné – případný rychlý výdělek je koneckonců také to, co mnoho lidí na nákupu akcií láká.
Zde je potřeba samozřejmě mluvit i o riziku, zvláště u začínajících podniků. Mnohdy se totiž stane, že sice začne slibně, avšak po poměrně krátké době půjde ke dnu. Pokud v ní pak máte podíl, můžete své peníze považovat v podstatě za ztracené. S akciemi se obvykle obchoduje na veřejných trzích, kde si je můžete nejen koupit, ale také v reálném čase sledovat vývoj jejich cen. Tak můžete zjistit nejlepší dobu, kdy je prodat. A to je něco, co je v tomto oboru zvláště důležité.