Dostat od banky hypotéku na chatu není úplně jednoduché, stejně jako získat hypotéku na byt či dům. Každá hypotéka má svá úskalí a každý typ úvěru je v něčem specifický. Konkrétně u hypotéky na chatku může být problém v celkové hodnotě nemovitost. Samozřejmě můžete pořídit chalupu v hodnotě několika milionů korun, ale také můžete najít vhodnou chatku právě pro účely prázdninového odpočinku třeba za sto padesát tisíc korun.
Pokud si myslíte, že čím méně, tím lépe pro vaši hypotéku, není tmu tak úplně. Jde totiž také o to, jaký spodní limit má banka právě pro poskytování hypotečních úvěrů na rekreační objekty. Některé banky mají limit na hodnotě dvě stě tisíc korun například, a tak potom koupi chatky za sto padesát tisíc musíte vyřešit například spotřebitelským úvěrem.
Pokud však toto není váš případ, jaké podmínky musí chata splňovat, aby vám na ni banka mohla dát hypotéku?
1. Číslo popisné (může být i evidenční číslo – slouží k označení rekreačního objektu)
2. Majitel pozemku i chaty je tentýž (nelze vzít hypotéku na objekt, který stojí na pronajatém pozemku)
3. Má připojení k elektrice i k vodě
4. Není problém se k nemovitosti dostat (například pokud by přístupová cesta vedla přes pozemek jiného vlastníka pravděpodobně vám hypotéku neodklepnou)
5. Má odpovídající vybavení (vybavení je určeno k bydlení)
6. Žadateli je 18 a více let, má dostatečné příjmy, není předlužení atd..
Jestliže chcete mít opravdu velkou šanci na získání úvěru právě za účelem pořízení chaty, je potřeba najít opravdu perspektivní chatu. Pokud pořídíte chatu, která v budoucnu bude mít pravděpodobně ještě větší cenu než nyní, dá se předpokládat, že pokud s ní budete i ručit, což je vždy lepší, než ručit vlastním bydlením, banka bude určitě hypotečnímu úvěru otevřenější.
Jak by tedy měla chata vypadat?
· Nemovitost v zachovalém stavu
· Nemovitost po rekonstrukci
· Nehrozí žádné poškození při bouřce
· Dojezdová vzdálenost většímu městu
· Leží v oblasti atraktivních míst – turistika, památky, město