Úvěr na bydlení má v ČR přes 1 milion lidí a přesto, že jejich platební spolehlivost roste, je dle ekonomů stále problém s tím, že si lidé půjčky berou mnohdy bez dřívějšího pořádného rozmyšlení. I to je jeden z důvodů, proč se stát rozhodl ukončit možnost stoprocentní hypotéky. V současné době je na trhu velmi dobrá situace. Úroky jsou velmi nízké, takže si hypotéku může dovolit i člověk, který by před pár lety na ní ani nepomyslel. Této skutečnosti nahrává i to, že ceny bytů jsou také příznivé, takže trh odpovídá na poptávku – staví se stále více nových bytů (hlavně v okolí velkých měst).
Problém dlouhodobých úvěrů
Od dubna roku 2017 nebude již možné získat stoprocentní hypotéku a taky se sníží procento těch, co dostanou hypotéku 80 či 85% hypotéku. Co si od toho banky slibují? Hlavně to, že se zmenší procento lidí, kteří nejsou po pár letech schopní nadále splácet a taky to, že většinu těchto osob omezené možnosti hypoték odradí, protože dnes není problém získat hypotéku téměř pro nikoho. Nicméně splácení hypotéky je mnohdy věc na celý zbytek produktivního věku a to je doba, za kterou nikdo nemůže tušit, co se stane. Proto existuje několik nepříjemných věcí, se kterými se splátce může setkat. Právě to je důvod, proč by se člověk před možností neschopnosti splácet měl nějak pojistit – ať už vlastními úsporami (finanční rezervu by měl mít s hypotékou každý) nebo pojištěním.
· Změna výše úroků
Problém, kterého se bojí nejvíce bank, protože pokud si klient beru hypotéku na několik desetiletí, je to doba, kdy nikdo neví, jak se může jejich výše měnit. Patří mezi hlavní argumenty, proč by neměli být stoprocentní hypotéky. Omezit tento problém by měl od prosince i nový zákon, který reguluje výši úrokové míry.
· Dočasná neschopnost splácet
Dočasná neschopnost splácet může potkat téměř kohokoli, protože se jedná o běžný a častý problém. Do takové situace se člověk může dostat velmi snadno, ať už při ztrátě zaměstnání, dlouhodobému úrazu nebo klasické mateřské dovolené. Člověk by s tímto měl určitě počítat a mít rezervu na splátky několik měsíců dopředu, aby se tímto způsobem nedostal do problémů.
· Trvalá neschopnost splácet
Obecně lidé neradi přemýšlí nad těmito nehezkými věcmi, ale v případě hypotéky by se měla udělat výjimka, protože trvalá invalidita, či dokonce úmrtí, může udělat v rodinném rozpočtu velkou díru. Jedná se o stav, který obvykle není možné zlepšit a vyžaduje velké množství finančních úspor.